Miljövänlig belysning i kyrkornas lokaler

Miljövänlig belysning i kyrkornas lokaler

augusti 16, 2018 Av av admin

Allt fler kyrkor väljer att bli mer miljövänliga och satsar därför på led lampor före traditionella lampor med fluorescerande-teknik. Det finns stora fördelar med lysdioder förutom att den är mer skonsam emot miljön, sänkta elkostnader och ljusare lokaler är bara några positiva fördelar som led bidrar med. På marknaden finns det en uppsjö av olika sortiment att välja emellan och många kyrkor har valt ett nordisk märke som heter Valtavalo som tillverkar ljuskällor som bland annat lysrör i sin fabrik som ligger i staden Karjala, Finland. Det är främst led lysrör med t8-sockel som man valt att montera upp i taket i kyrkornas lokaler med nöjda besökare som resultat. Det är kul att se att man äntligen vågat ta steget till en grönare värld efter att man varit väldigt konservativ när det kommer till förändring.

Led spotlights i café och lunchrum

Kyrkan har alltid varit en mötesplats för alla människor oavsett ursprung. Cafér och lunchrum utgör en central knytespunkt för både kyrkans medlemmar och utomstående. Led spotlights har ofta valts som ljuskälla i många av dessa lokaler av naturliga skäl. Det känns mer hemtrevligt än exempelvis lysrör och plafonder. Om du vill veta mer om led spotslights så kan du besöka webbplatsen ledspotlight.nu som är en informativ webbsida med rikligt med information om led ljuskällor. Notera att du också kan sätta upp samma typ av lampor i hemmet men då gäller det att hålla koll på watteffekten så att de inte blir för starka för hemmamiljöer.